Kreativní Pátek s Janou

26. února 2015 v 10:00 |  KREATIVNÍ PÁTEK S JANOU
Dalším překvapením tohoto týdne, které jsme si pro vás ve Scrapylife připravili, jsou Kreativní Pátky s Janou!


Již od zítřka každý pátek budete mít možnost na Blogu Scrapylife vidět jak své stránky tvoří šikovná Jana.

Ikdyž Janu plno z nás již zná, položili jsme i ji několik otázek.

Jak a kdy jsi objevila svět Project Life?
Dovolím si říct, že Project Life si mě našel sám. Moc dobře totiž věděl, že učitelka se dvěma dětmi na rodičovské je přesně ten typ, kterému úspěšně pohltí veškerý volný čas i mysl . Když jsem loni v lednu hledala, jak skloubit archivaci fotek a vzpomínek dcery s relativně čerstvě narozeným synem, objevený Project Life mě dostal ... a nepustil.

Jaké barvy a materiály na svých projektech nejraději používáš?
Pokud se podíváte do mého alba, jistě si všimnete, že se nebráním jakýmkoliv barvám. Ale upřednostňuji ty tlumené a pastelové. Na stránce pak většinou použiju barev méně, musí všechno ladit, přes to nejede vlak ... Určující jsou pro mě fotografie, dle nich pak tvořím. Tento rok více experimentuji a zkouším různé materiály. A to objevování třeba už i objeveného mě na tom moc baví.

Máš nějakou oblíbenou firmu či designéra?
Líbí se mi čistý, jednoduchý styl, pastelové barvy a neotřelé fotografie. Takové projekty nacházím u Stephanie Bryan, Magdy Mizery, či v některých kolekcích od Crate Paper. A samozřejmě, Heidi Swapp či Teresa Collins nebo Amy Tangerine, to je pastva pro oči. A pohlazení mé duše.

Jaký typ PL alba tvoříš?
Dělám velké 12x12 album. Když mi poprvé přišly kapsy, nevěřila jsem, jak je to velké a děsila se, jak to všechno zaplním a co tam vlastně budu psát ... Z tohoto důvodu, i ze strachu, že PL albumy jednou zaberou veškerý obytný prostor našeho bytu, jsem začala dělat jednu stránku na týden. Narozeninám, dovoleným či výjimečným událostem dopřávám stránky dvě.

Jaký je tvůj kreativní proces?
Kreativní proces. Jak vznešeně řečenoUsmívající se V Project Life jsou pro mě stěžejní fotografie. Proto to dělám. To další lepení je jen zábavná přidaná hodnota. Vše se tedy podřizuje fotkám. Ty poté doplňuji kartičkami či papíry a nakonec dolaďuji ozdobami. Stránky dělám v době, kdy alespoň mladší dítě spí - tedy odpolední hodinka, a potom večer, kdy jdou oba svišti spát. Tehdy nastává moje oblíbená (nemohu říct, že nejoblíbenější, aby mě neukamenovali) část dne - to nerušené ticho, ten klid. A ponocování.

Jaké používáš pomůcky?
Za ten rok tvoření se můj rekvizitář nezbytností značně rozrostl. Ale pořád platí, že se neobejdu bez kuličkového pera na journaling, nůžek (mám dvoje, jedněmi stříhám lepící pásku, druhé mám na čisté stříhání), razítek, Archivalu a nepostradatelné kotoučové řezačky.

Jak dlouho ti trvá vytvořit PL týden?
Nejúmornější částí je zpracování fotek, jejich úprava, rozkreslení, jak bude vypadat layout. Nejveselejší je pak jejich vyzvednutí z fotolabu, zpracování do kapes a vytoužené lepení. Ale těžko dokážu zobecnit či zprůměrovat, jak dlouho nad stránkou sedím. Někdy mám jasnou představu, všechno mi krásně ladí, a někdy se s tím mořím pár dní (hlavně v mysli, která mi pak nedá spát).

Jakým stylem pořizuješ, upravuješ a následně vyvoláváš fotografie pro své PL album?
Donedávna jsem fotila kompaktem, fotky vehementně upravovala a naříkala nad jejich šumem ve špatně osvětlené místnosti. Teď si užívám novou zrcadlovku. Snažím se zachytit nejen výjimečné okamžiky, ale i každodenností maličkosti. Fotografie upravuji v Zoneru, koláže tvořím v Picmonkey a vyvolám přes fotolab.

Co tě inspiruje?
Všechno. Fotka, nějaká zajímavá kolekce, neotřelý layout, super návod či projekty jiných blogerek. A Pinterest. Zatím se mu snažím vyhýbat, člověk tam dokáže strávit spoustu času, ale pomalu mě pohlcuje.

Nějaký typ pro toho, kdo chce začít tvořit své PL album?
Směle do toho! Vyvolat fotky, které beztak zahálejí na hard disku, a klidně začít s minimem - kapsy, papíry, případně kartičky. Na PL mě nejvíc baví sledovat, jak to máme každá jiné a svoje. Moje kamarádka třeba dělá PL v jeho úplně prapůvodní podobě - umístí fotky, přidá pár popisků a další životní etapa je zaznamenána. Není vůbec důležité, jestli je to moje PL trendy, jestli jsem místo kytičky použila srdíčko, ale že mě tvoření baví a že zachytím a zdokumentuji okamžiky všední i nevšední. Jednou jsem někde četla, že člověk si hledá životního partnera, aby měl někoho, kdo bude svědkem jeho života. Já se rozhodla nespoléhat na paměť mého muže a lepím PL, papírovou kroniku našich dní.
Pojďte do toho s námi!

Jani díky a moc se těším, že se s námi každý pátek podělíš o svůj nesporný talent.

Charlotta

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama